W pierwszym dniu 14. Forum Młodych Bibliotekarzy zgromadziło blisko 130 osób z całej Polski. Wydarzenie rozpoczęło się od wystąpień gości specjalnych w osobach wiceprezydenta miasta Zabrze Krzysztofa Lewandowskiego, dr Barbary Budyńskiej, przewodniczącej Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Agnieszki Magiery, wicedyrektor Biblioteki Śląskiej oraz dyrektora MBP w Zabrzu, Tomasza Iwasiów.
Po oficjalnym przywitaniu wszystkich uczestników wystąpił pierwszy prelegent, Łukasz Żywulski z MBP w Piekarach Śląskich. Z perspektywy 15-letniej pracy w różnego rodzaju bibliotekach opowiedział o tym, jak przekształcić pracę w pasję i nie wypalić się zawodowo. Jako drugi wystąpił przedstawiciel firmy Sygnity Business Solutions, sponsora głównego FMB. Następnie Dagmara Śmigiela z Zespołu Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach zaprezentowała biblioteki z różnych zakątków świata, koncertując się na ich architekturze. Natalia Żelezik z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach omówiła wizerunek bibliotekarza i bibliotek w wybranych filmach i serialach.
Jako następny głos zabrał Jacek Królikowski z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Po przerwie kawowej wystąpili przedstawiciele sponsorów: Michał Tomczyk z EBSCO Information Services opowiedział o platformie zamawiania e-booków; Karolina Ząbek z HADATAP przybliżyła kwestię tego, jak RFID usprawnia pracę bibliotekarzy; Jakub Frołow z firmy Legimi wyjaśnił, co poszło nie tak w sprawie Legimi w bibliotekach, Renata Dankowska z firmy PROGRA, prezentowała multimedialne i drukowane pomoce do doradztwa zawodowego, które wzbogacą ofertę biblioteki, Anna Radoszewska z IBUK Libry wskazała słuchaczom, w jaki sposób dotrzeć do młodych czytelników.
Kolejna sesja wykładów była realizowana w dwóch równoległych panelach. Jeden z nich odbył się w Łaźni Łańcuszkowej. Obejmował on dwa wystąpienia. W pierwszym Joanna Golczyk podzieliła się doświadczeniami wykorzystania e-booków w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu, w drugim Anna Rudnicka opowiedziała o różnych pokoleniach bibliotekarzy. Drugi panel miał miejsce w Hali Sprężarek. Agata Zygmunt zachęcała słuchaczy do wykorzystywania komiksów w pracy z czytelnikami. Natomiast Zofia Bardzińska opowiedziała, jak krok po kroku wdrożyć i zrealizować program mobilności w instytucjach kultury. Po przerwie uczestnicy FMB przenieśli się do Kopalni Guido, aby tam wziąć udział w panelu dyskusyjnym „B jak biblioteka”.
Dzień zakończyła uroczysta kolacja 320 metrów pod ziemią.