Poniżej prezentujemy listę referatów odbywających się w ramach 14. Forum Młodych Bibliotekarzy.
Dzień 1
Z sercem do biblioteki, czyli jak nie zwariować i nie wypalić się gdy praca jest pasją, a pasja pracą? – Łukasz Żywulski
Zastanawialiście się kiedyś, jak zachować równowagę pomiędzy pracą, życiem zawodowym a pasją, które w równym stopniu się uzupełniają, co i wykluczają? Czy to w ogóle możliwe? Co oddziałuje na nasze dobre samopoczucie w pracy? Jakie elementy wpływają na ogólne zadowolenie z wykonywania pracy bibliotekarza? Na te i wiele innych pytań odpowie Łukasz Żywulski.
(Nie)typowe biblioteki? – Dagmara Śmigiela
Wszystkim zainteresowanym architekturą bibliotek z pewnością przypadnie do gustu wystąpienie Dagmary Śmigieli. Będziecie mieli okazję zobaczyć biblioteki z różnych zakątków świata i przekonać się, co sprawiło, że stały się one atrakcjami turystycznymi. W dalszej części poznacie interesujące lokalizacje różnych bibliotek. W ostatniej części prelegentka opowie Wam o tym, jaki potencjał drzemie w bibliotekach szkolnych i jak uczynić z nich miejsce, w którym dzieci i młodzież będą chętnie spędzać czas.
Kochamy biblioteki w popkulturze – Natalia Żelezik
Biblioteka inspiruje wielu, w tym także reżyserów i twórców seriali. Zazwyczaj jest tłem akcji, ale często wpływa również na odbiór danej produkcji. Natalia Żelezik stworzyła subiektywną listę tytułów, w których biblioteka odgrywa ważną rolę albo jest ukazana w specyficzny sposób. W swoim wystąpieniu podzieli się przemyśleniami oraz pochyli nad zagadnieniem wpływu popkultury na postrzeganie bibliotek i pracy bibliotekarza.
Zabukuj sobie e-booka czyli jak dostęp do publikacji elektronicznych wzbogaca ofertę biblioteki – Joanna Golczyk
Wszyscy wiemy, że publikacje elektroniczne w wielu bibliotekach stanowią atrakcyjne uzupełnienie podstawowej oferty czytelniczej. Pandemia i ograniczony z powodu lockdownu dostęp do instytucji kultury pokazał, w jaki sposób e-booki mogą zastąpić tradycyjne wydawnictwa papierowe. O tym, czy ten trend się utrzyma i w jaki sposób jako bibliotekarze powinniśmy przygotowywać się na przewidywane przyszłe zmiany funkcji biblioteki, ze szczególnym naciskiem na e-czytanie jako nowoczesną, łatwo dostępną i bezpieczną dla odbiorcy formę kontaktu z literaturą, dowiecie się z referatu Joanny Golczyk.
Komiks najlepszym przyjacielem bibliotekarza – Agata Zygmunt
Jedni komiksy uwielbiają, inni wręcz przeciwnie. Agata Zygmunt postara się zachęcić bibliotekarzy do spojrzenia na komiks jako na bardzo przydatne narzędzie podczas pracy z czytelnikiem. Wskaże, że jest on świetnym zaczątkiem dyskusji lub podstawą do poprowadzenia zajęć. W czasie prelekcji przedstawi wiele przykładów współczesnych komiksów, które są niezwykle wartościowe zarówno tematycznie, jak i graficznie.
Przyjemne z pożytecznym- jak zrealizować międzynarodowy program mobilności w bibliotece publicznej – Zosia Bardzińska
Chcielibyście się osobiście przekonać, jak wygląda praca bibliotekarza poza granicami naszego kraju? Czy też spróbować swoich sił, pracując w jednej z europejskich bibliotek? To możliwe. Jak pozyskać fundusze na realizację projektu przypominającego program Erasmus+? Jak zaplanować i zorganizować wyjazd i jak nawiązać współpracę z zagranicznymi partnerami? O tym opowie Wam Zosia Bardzińska, pracownik Biblioteki Publicznej im. Z.J. Rumla w Warszawie, realizującej projekt „Share yor skills / podziel się sobą – wolontariat dorosłych w bibliotece”.
Zetki kontra boomerzy, czyli różne pokolenia bibliotekarzy – Anna Rudnicka
Rozpiętość wiekowa pracowników bibliotek bywa ogromna. Jak wykorzystać potencjał drzemiący w przedstawicielach różnych pokoleń, aby współpraca była korzystna dla obu stron? Zagadnieniom tym przyjrzała się Anna Rudnicka. Podczas swojego wystąpienia opowie ona o tym, co wyróżnia pokolenia aktywne zawodowo i co mogą one przekazać innym, a także jakie pola można wyznaczyć do współpracy międzypokoleniowej.